Skip to content

77 Sherman Pl.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block3603
Lot17
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-11U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,600
73%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199-0.6%
2024$6,238+40.1%
2023$4,453-0.4%
2022$4,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

Property Built

Built

Year Built: 1900