Skip to content

63 Sherman Pl.(Unit C0501)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block3603
Lot20
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building ClassC1360
Description5S-B-52U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$272,100
78%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751-0.6%
2024$7,799+40.1%
2023$5,567-0.4%
2022$5,588+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000
Sq Ft1,360DeedBook 9961, Page 436Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$229,587
DeedBook 5885, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1930