Skip to content

891 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1994

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 18, 2003

Property Information

Block3603
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B&F-3U-HG2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,620
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
32%
Improvement Value:$474,300
68%
Total Assessment$697,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,577-0.6%
2024$15,675+40.1%
2023$11,190-0.4%
2022$11,231+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7173, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1994