Skip to content

151 Webster Av.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block3804
Lot13.01
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,468
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
23%
Improvement Value:$630,000
109%
Total Assessment$575,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,851-0.6%
2024$12,931+213.7%
2023$4,122
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9681, Page 29NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022