Skip to content

160 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block3901
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,900
38%
Improvement Value:$335,100
62%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,036-0.6%
2024$12,111+40.1%
2023$8,646-0.4%
2022$8,678+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8153, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1880