Skip to content

394 Palisade Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1906

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block3903
Lot13
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3.5S-5U-1C-COND
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,065
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$236,800
76%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,962-0.6%
2024$7,006+40.1%
2023$5,001-0.4%
2022$5,020+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 7613, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1906