Skip to content

400 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1868
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block3903
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
38%
Improvement Value:$303,100
62%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,946-0.6%
2024$11,015+40.1%
2023$7,863-0.4%
2022$7,892+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9669, Page 880NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5671, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1868