Skip to content

404 Palisade Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block3903
Lot18
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3.5S+BT-3U-COND
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$584,700
89%
Total Assessment$659,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,731-0.6%
2024$14,823+45.6%
2023$10,181-0.4%
2022$10,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 9274, Page 985NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1880