Skip to content

410 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block3903
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$520,800
68%
Total Assessment$770,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,212-0.6%
2024$17,320+40.1%
2023$12,364-0.4%
2022$12,410+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940