Skip to content

263 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block3903
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$735,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$735,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428-0.6%
2024$11,500+40.1%
2023$8,209-0.4%
2022$8,240+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,175,000
Sq Ft1,702DeedBook 9926, Page 73

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft1,936DeedBook 9905, Page 1000Recorded6/12/2025

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 890, Page 170Recorded12/12/2023