Skip to content

207 Ogden Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block3903
Lot71
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
16%
Improvement Value:$394,000
84%
Total Assessment$469,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,473-0.6%
2024$10,538+40.1%
2023$7,523-0.4%
2022$7,551+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9692, Page 195Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 9692, Page 195

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9385, Page 532Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 9137, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1900