Skip to content

201 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1884
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block3903
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description4S-F-C-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
29%
Improvement Value:$665,200
71%
Total Assessment$935,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,883-0.6%
2024$21,014+40.1%
2023$15,001-0.4%
2022$15,057+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1884