Skip to content

214 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block3904
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$575,000
67%
Improvement Value:$288,600
33%
Total Assessment$863,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,284-0.6%
2024$19,405+40.1%
2023$13,852-0.4%
2022$13,904+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft1,640DeedBook 9959, Page 90Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$424,000
DeedBook 7436, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1890