Skip to content

115 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2014

Property Information

Block403
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$252,100
57%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872-0.6%
2024$9,934+40.1%
2023$7,091-0.4%
2022$7,118+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8872, Page 753Recorded9/27/2012

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8872, Page 753

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8822, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1960