Skip to content

122 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 1928

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 3, 2014

Property Information

Block403
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$235,400
55%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499-0.6%
2024$9,559+40.1%
2023$6,823-0.4%
2022$6,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 9009, Page 448NU CodeDoubtful title (14)

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 9009, Page 448

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3949, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1928