Skip to content

146 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 1897
Apartment

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block403
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
33%
Improvement Value:$456,900
67%
Total Assessment$681,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,227-0.6%
2024$15,322+40.1%
2023$10,938-0.4%
2022$10,979+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 7730, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1897