Skip to content

221 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Nov 30, 1976

Property Information

Block4202
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$223,000
54%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222-0.6%
2024$9,280+40.1%
2023$6,625-0.4%
2022$6,649+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3218, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1920