Skip to content

112 Carlton Ave.(Block 4203 Lot 27)Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block4203
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,037+4.7%
2021$5,764+3.7%
2020$5,561-34.9%
2019$8,541+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 9619, Page 511Recorded12/2/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel