Skip to content

128 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2015

Property Information

Block4203
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
41%
Improvement Value:$298,300
59%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,295-0.6%
2024$11,365+40.1%
2023$8,113-0.4%
2022$8,143+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6054, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1915