Skip to content

81 Carlton Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2019

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block4306
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,556
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
26%
Improvement Value:$472,000
106%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,908-0.6%
2024$9,970+40.1%
2023$7,117-0.4%
2022$7,144-18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 9388, Page 421NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019