Skip to content

210-212 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block4401
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-C-8U

Assessment

Land Value:$349,700
19%
Improvement Value:$1,450,300
81%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,194-0.6%
2024$40,446+40.1%
2023$28,872-0.4%
2022$28,980+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001