Skip to content

113 Franklin St.Jersey City, NJ 07307

Built 1895
Apartment

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block4403
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+31.3%
2023$12,832-0.4%
2022$12,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 8917, Page 327Recorded6/27/2013

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 7243, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1895