Skip to content

109 Franklin StreetJersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 20, 1982

Property Information

Block4403
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
53%
Improvement Value:$223,400
47%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571-0.6%
2024$10,637+40.1%
2023$7,593-0.4%
2022$7,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3361, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1895