Skip to content

97 Franklin St.Jersey City, NJ 07307

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2004

Property Information

Block4403
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
32%
Improvement Value:$495,100
68%
Total Assessment$732,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,359-0.6%
2024$16,462+40.1%
2023$11,751-0.4%
2022$11,795+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011