Skip to content

95 Franklin St.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block4403
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,906
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
42%
Improvement Value:$324,900
58%
Total Assessment$562,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,558-0.6%
2024$12,637+40.1%
2023$9,021-0.4%
2022$9,055+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965