Skip to content

44 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block4403
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,506
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
29%
Improvement Value:$845,500
71%
Total Assessment$1,195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,696+26.1%
2024$21,162+40.1%
2023$15,106-0.4%
2022$15,163+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9159, Page 179Recorded1/4/2017