Skip to content

46 Manhattan Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block4403
Lot47
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2.5S-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
18%
Improvement Value:$651,400
85%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107+50.0%
2024$11,408
Property History

Property Sale

Sale
$949,000
Sq Ft1,296DeedBook 9740, Page 961Recorded4/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1895