Skip to content

119 Franklin St.Jersey City, NJ 07307

Built 1895
Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block4403
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
34%
Improvement Value:$445,200
66%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,966-0.6%
2024$15,059+40.1%
2023$10,750-0.4%
2022$10,790+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9126, Page 850Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 3304, Page 1155

Property Built

Built

Year Built: 1895