Skip to content

69 Franklin St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 28, 2019

Property Information

Block4505
Lot17
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,200
75%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703-0.6%
2024$6,745+3.0%
2023$6,546-0.4%
2022$6,570+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 9401, Page 860Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 8174, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1890