Skip to content

109 Collard St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block4701
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1UHCBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
50%
Improvement Value:$183,400
50%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179-0.6%
2024$8,231+40.1%
2023$5,875-0.4%
2022$5,897+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900