Skip to content

3206 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block4701
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,065
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
25%
Improvement Value:$442,700
75%
Total Assessment$590,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,190-0.6%
2024$13,273+40.1%
2023$9,475-0.4%
2022$9,510+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,065DeedBook 9663, Page 121Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

DeedBook 9203, Page 802Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 7429, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1910