Skip to content

69 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block4701
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-B-D-1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,800
49%
Improvement Value:$242,700
51%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,640-0.6%
2024$10,707+40.1%
2023$7,643-0.4%
2022$7,672+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9887, Page 654Recorded3/20/2025

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 6089, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900