Skip to content

16 Troy St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block4702
Lot30.01
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2.5S-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage835
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
27%
Improvement Value:$314,200
73%
Total Assessment$429,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+35.7%
2024$7,060
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 9756, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 2023