Skip to content

761 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1996
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block4801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description2S-B-SCHOOL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,422,600
37%
Improvement Value:$12,500,000
63%
Total Assessment$19,922,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$37,598
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996