Skip to content

121 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$1,930,100
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block4902
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,500
38%
Improvement Value:$1,160,700
89%
Total Assessment$1,310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,252-21.5%
2024$37,260+351.6%
2023$8,251-0.4%
2022$8,282+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,930,100

From:

To:

DeedBook 9792, Page 787NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 9626, Page 742Recorded12/30/2021