Skip to content

9 Lienau Pl.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2021

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block4902
Lot26
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,700
39%
Improvement Value:$491,100
87%
Total Assessment$565,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,628-0.6%
2024$12,707+176.5%
2023$4,595+0.0%
2022$4,595
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 9606, Page 952NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021