Skip to content

110a Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block4902
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
50%
Improvement Value:$209,500
50%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292-0.6%
2024$9,350+40.1%
2023$6,674-0.4%
2022$6,699+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 7362, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1895