Skip to content

114 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block4902
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,407
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,300
53%
Improvement Value:$176,100
47%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316-0.6%
2024$8,368+40.1%
2023$5,973-0.4%
2022$5,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 9100, Page 755Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 7662, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1900