Skip to content

42 Ravine Ave.(Block 5001 Lot 17.01)Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Other Exempt

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block5001
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,965+3.3%
2022$6,741+4.7%
2021$6,437+3.6%
2020$6,211
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$949,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 9629, Page 838NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 9523, Page 150NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1880