Skip to content

325 Palisade Avenue(Unit C0009)Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$537,500
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block5003
Lot1
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4S-20U-15P-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,588-0.6%
2024$1,598+40.1%
2023$1,140-0.4%
2022$1,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$537,500
DeedBook 9085, Page 296

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,343DeedBook 8872, Page 614NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/26/2012