Skip to content

325 Palisade Avenue(Unit C0012)Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block5003
Lot1
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4S-20U-15P-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,195-0.6%
2024$1,202+40.1%
2023$858-0.4%
2022$861+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9651, Page 63NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/20/2022

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9333, Page 16NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9172, Page 771NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 8874, Page 24NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/5/2012