Skip to content

325 Palisade Avenue(Unit C0019)Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Aug 3, 2012

Property Information

Block5003
Lot1
QualifierC0019
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4S-20U-15P-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,201-0.7%
2024$1,209+40.1%
2023$863-0.4%
2022$866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,021DeedBook 8864, Page 397NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/13/2012