Skip to content

325 Palisade Avenue(Unit C0020)Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block5003
Lot1
QualifierC0020
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description4S-20U-15P-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,043-0.6%
2024$1,049+40.1%
2023$749-0.4%
2022$752+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 9076, Page 593NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 8879, Page 445NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/15/2012