Skip to content

311 Palisade Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07307

Built 1986

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block5004
Lot1
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building ClassC0710
Description3S-B-C3-10U-HAC
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage710
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$213,400
74%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,440-0.6%
2024$6,480+40.1%
2023$4,626-0.4%
2022$4,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7216, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1986