Skip to content

70-70a Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1909

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 28, 1991

Property Information

Block5008
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$269,600
52%
Total Assessment$519,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603-0.6%
2024$11,675+40.1%
2023$8,334-0.4%
2022$8,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4369, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1909