Skip to content

82 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block5008
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
49%
Improvement Value:$326,300
51%
Total Assessment$635,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,182-0.6%
2024$14,271+40.1%
2023$10,187-0.4%
2022$10,225+7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3399, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1865