Skip to content

86 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1908

Last Sale Price
$767,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block5008
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
37%
Improvement Value:$430,700
63%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,200-3.0%
2024$15,664+40.1%
2023$11,181-0.4%
2022$11,223+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$767,000

From:

To:

DeedBook 9137, Page 179NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 8229, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1908