Skip to content

88 Booraem Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block5008
Lot23
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage951
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$228,200
75%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770-0.6%
2024$6,813+40.1%
2023$4,863-0.4%
2022$4,882+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft951DeedBook 8991, Page 78Recorded8/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900