Skip to content

94 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1894

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block5008
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,257
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
41%
Improvement Value:$316,800
59%
Total Assessment$539,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,054-0.6%
2024$12,129+40.1%
2023$8,658-0.4%
2022$8,691+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1894