Skip to content

58 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block5009
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
46%
Improvement Value:$281,700
54%
Total Assessment$519,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,594-0.6%
2024$11,666+40.1%
2023$8,328-0.4%
2022$8,359+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9198, Page 238Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8750, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1900